ବିହାରରେ ଝଡ଼ ବର୍ଷାର ତାଣ୍ଡବ: ବଜ୍ରପାତ ଯୋଗୁଁ ୩୧ ମୃତ; ବୁଡ଼ିଲା ୬ଟି ଡ଼ଙ୍ଗା

ବିହାରରେ ଗୁରୁବାର ୩୪ ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହୋଇଥିଲା। ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ ଓ ପାଣି ଯୋଗୁଁ ଅନେକ ଗଛ ଖସିପଡ଼ିଥିବା ବେଳେ ପାଟନାର ମେନେରରେ ୬ ଟି ଡଙ୍ଗା ବୁଡ଼ି ଯାଇଥିଲା। ତେବେ ଡଙ୍ଗା ବୁଡ଼ିଯିବାରୁ କେହି ମୃତାହତ ହୋଇନାହାଁନ୍ତି। ୬୦ କିଲୋମିଟର ବେଗରେ ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ ଓ ବର୍ଷା ଯୋଗୁଁ ରାଜ୍ୟରେ ସାଧାରଣ ଜୀବନ ବ୍ୟାହତ ହୋଇଥିଲା। ବିଶେଷକରି ଉତ୍ତର ବିହାର, ପୂର୍ବ ବିହାର ଏବଂ କୋସି-ସିମାନଚାଲ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ। ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଝଡ଼ ଓ ବର୍ଷା ମଧ୍ୟରେ ବଜ୍ରପାତ ହେତୁ ୩୧ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି।

ବୈଶାଳୀରେ ଦୁଇ ଜଣ, ଜେହାନାବାଦ, ବେଗୁସରାଇ, ସରାନ ଓ ନାଳନ୍ଦାରେ ଜଣେ ଲେଖାଏଁ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ଭାଗଲପୁର ଓ ମୁଜାଫରପୁରରେ ସର୍ବାଧିକ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ଏଥି ସହିତ, ଦାର୍ବାଙ୍ଗା ଓ ସମଷ୍ଟିପୁରରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ନିଜ ଜୀବନ ହରାଇଛନ୍ତି। ଲାଖାଇସରାଇରେ ତିନିଜଣ, ମୁଙ୍ଗେରରେ ଦୁଇ ଜଣ ଓ ପୁର୍ନିଆରେ ଜଣେ ବଙ୍କା, ଜାମୁଇ, କାଟିହାର, ଖାଗରିଆ, କିଶାନଗଞ୍ଜରେ ଜଣେ ଜଣେ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଛନ୍ତି। ୨୦ ମିନିଟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିମାନ ସେବା ବନ୍ଦ ରହିଥିଲା

ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ ଓ ଜଳ ମଧ୍ୟରେ ପାଟନା ସମେତ ଅନେକ ଜିଲ୍ଲାରେ ଗଛ ଓ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ପୋଲ ଭାଙ୍ଗି ଯାଇଥିଲା। ପାଟନାରେ ରେଳ ଚଳାଚଳ ସହିତ ୨୦ ମିନିଟ ପାଇଁ ବିମାନ ସେବା ବ୍ୟାହତ ହୋଇଥିଲା। ଏଥି ସହିତ ଭାଗଲପୁର-ଜମାଲପୁର ରେଳ ବିଭାଗ, କିୟୁଲ-ଜାମୁଇ ରେଳ ବିଭାଗ ଏବଂ ଖାଗରିଆ-ହାସନପୁର ସାମସ୍ତିପୁର ରେଳ ମାର୍ଗରେ ରେଳ ଚଳାଚଳ ବ୍ୟାହତ ହୋଇଛି।

ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ ଓ ବର୍ଷା ମଧ୍ୟରେ ପାଟଣାର କୋଟୱାଲି ପୋଲିସ ଷ୍ଟେସନରେ ଏକ ଗଛ ଖସିପଡ଼ିଥିଲା ​​ଯେଉଁଥିରେ ଅନେକ ଗାଡି ପୋତି ଦିଆଯାଇଥିଲା। ପାଟନାର ବେଲି ରୋଡରେ ଏକ ଗଛ ମଧ୍ୟ ପଡିଯାଇଥିଲା। ସହରର ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରାୟ ୫୫ଟି ପୋଲ ଓ ପାଞ୍ଚଟି ଟ୍ରାନ୍ସଫର୍ମର ଗଡ଼ି ପଡ଼ିଥିଲା। ଗଛ ପଡ଼ିବା ହେତୁ ଅନେକ ଘଟଣା ଘଟିଥିଲା । ହାଇକୋର୍ଟ ନିକଟ ମହିଳା କଲେଜ ନିକଟରେ ୧୧ କେଭିଏ ଫିଡର ଓ ପ୍ରାଣୀ ଚିକିତ୍ସା ବାଳକ ହଷ୍ଟେଲ ନିକଟରେ ବିରାଟ ଗଛ ମଧ୍ୟ ଗଡ଼ି ପଡ଼ିଥିଲା। ଏହା ଦ୍ୱାରା ବିଦ୍ୟୁତ୍ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିଲା।

Leave a Reply

Your email address will not be published.