ଅକ୍ଟୋବର ୩୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ DL ଓ RC ରିନ୍ୟୁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ; ନଭେମ୍ବର ୧ ତାରିଖରୁ ଧରାପଡିଲେ ଦେଇପାରନ୍ତି ଜୋରିମାନା

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ: ନିକଟରେ କେନ୍ଦ୍ର ପରିବହନ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ, ଆରସି ଓ ଯାନବାହାନର ଅନୁମତି ନେଇ ଏକ ବଡ଼ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲା। କରୋନା ଅବଧି ସମୟରେ କିମ୍ବା କୋରାନା ଅବଧିର କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ, ଯେଉଁମାନଙ୍କର DL, RC ଓ ଯାନଗୁଡ଼ିକର ଅନୁମତି ସମାପ୍ତ ହୋଇଛି, ସମସ୍ତେ ନବୀକରଣରୁ ମୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲେ ।ଦେଢ଼ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଧରି, ଏହିପରି ଲୋକେ ନବୀକରଣ ନକରି ରାସ୍ତାରେ ଗାଡ଼ି ଚଳାଉଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଏ ମାସ ୩୧ ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା ଏଗୁଡ଼ିକକୁ କାଗଜପତ୍ର ନବୀକରଣ କରିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରାଯାଇଛି । ତେଣୁ, ଯେଉଁମାନେ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ DL, RC ଓ ଯାନବାହାନର ଅନୁମତି ନବୀକରଣ କରିନାହାଁନ୍ତି, ସେମାନେ ଏହାକୁ ତୁରନ୍ତ କରିବା ଉଚିତ୍, କାରଣ ଯଦି ଏହି ଗାଡ଼ି କିମ୍ବା ଡ୍ରାଇଭରମାନେ ନଭେମ୍ବର ୧ ତାରିଖରୁ ରାସ୍ତାରେ ଧରା ପଡ଼ିନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନଙ୍କୁ ନୂଆ ମୋଟର ଯାନ ଅଧୀନରେ ଜୋରିମନା କିମ୍ବା ଦଣ୍ଡ ଦିଆଯାଇପାରେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ଆଉ ୧୧ ଦିନର ସମୟ ବାକି ଅଛି । କରୋନା ଅବଧିରେ, ଆପଣଙ୍କର ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ, ଆରସି କିମ୍ବା ଗାଡ଼ି ଅନୁମତି ୨୦୨୦ ଫେବୃଆରୀ ୧ ତାରିଖ ପୂର୍ବରୁ ସମାପ୍ତ ହୋଇଯାଇଥିଲା, ତଥାପି ଆପଣ ଏହା ଉପରେ ଛାଡ଼ ପାଉଥିଲେ ଓ ଆପଣ ରାସ୍ତାରେ ସୁରୁଖୁରୁରେ ଗାଡ଼ି ଚଳାଉଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ପରିବହନ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ନୂଆ ଅର୍ଡର, ବର୍ତ୍ତମାନ ଅକ୍ଟୋବର ୩୧ ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା ଏହା ସମାପ୍ତ ହୋଇଛି ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯିବ । ଦେଶର ଦ୍ୱିତୀୟ କରୋନା ଲହରରେ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେନ୍ଦ୍ର ପରିବହନ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏସବୁ ଉପରେ ରିହାତି ଦେଇଛି। କରୋନା କାରଣରୁ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ, ଆରସି, ଫିଟନେସ୍ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ଭଳି ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟଗୁଡିକର ବୈଧତା ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସାତ ଗୁଣ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି। ତେବେ ଅନେକ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଅନଲାଇନରେ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ନବୀକରଣ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ସମଗ୍ର ଦେଶରେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ବିସ୍ତାର ହେତୁ ଜନଗହଳି ପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ଥାନରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ପରିବହନ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛି। ଆପଣଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ ପରିବହନ ବିଭାଗର ଅଫିସିଆଲ୍ ୱେବସାଇଟ୍ parivahan.gov.in କୁ ଯିବାକୁ ପଡ଼ିବ । ଏଠାରେ ଆପଣଙ୍କୁ “ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସେବା” ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରିବାକୁ ହେବ । ଏହା ପରେ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କୁ “DL ସେବା” ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ । ଏଠାରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଆପଣଙ୍କର DL ନମ୍ବର ସହିତ ସମସ୍ତ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ସୂଚନା ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ । ଏହା ପରେ ସମସ୍ତ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ୍ ଅପଲୋଡ୍ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ । ଏହା ପରେ ଆପଣଙ୍କୁ ନିକଟସ୍ଥ RTO କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ଯାଇ ସ୍ଲଟ୍ ବୁକ୍ କରିବାକୁ ଦେୟ ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ । ଆପଣଙ୍କର ବାୟୋମେଟ୍ରିକ୍ ବିବରଣୀ RTO କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଯାଞ୍ଚ କରାଯିବ ଓ ଆପଣଙ୍କର ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ୍ ଯାଞ୍ଚ ହେବ । ଏହା ପରେ ଆପଣଙ୍କର ଲାଇସେନ୍ସ ନବୀକରଣ ହେବ । ସେହିଭଳି ଭାବରେ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କର RC ନବୀକରଣ କରିପାରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.