ପାକିସ୍ତାନ ସେନାର ଜଣେ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ମିଳିଛି ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ; ଜାଣନ୍ତୁ ପୁରା ଘଟଣା …

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ: ଏହି କାହାଣୀର ଆଖ୍ୟା ପଢ଼ି ଆପଣ ଟିକେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇପାରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଏହା ବାସ୍ତବରେ ସତ । ପାକିସ୍ତାନ ସେନାର ଜଣେ ଅଧିକାରୀ ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଭାରତ ସରକାର ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି। ଏହି କାହାଣୀ ପ୍ରାୟ ପାଞ୍ଚ ଦଶନ୍ଧି ପୂର୍ବରୁ ତଥା ୧୯୭୧ରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ସେତେବେଳେ ପାକିସ୍ତାନ ସେନାରେ ଜଣେ ୨୦ ବର୍ଷୀୟ ଅଧିକାରୀ ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲେ। ସେହି ଅଧିକାରୀଙ୍କ ନାମ ଲେଫ୍ଟିନାଣ୍ଟ କର୍ଣ୍ଣଲ କାଜୀ ସଜ୍ଜାଦ (Lt Col Quazi Sajjad) ଥିଲା। ନିକଟରେ ଭାରତ ସରକାର ଏହି ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ସମ୍ମାନରେ ସମ୍ମାନିତ କରିଛନ୍ତି।

ଏହିପରି କିଛି ପୂରା କାହାଣୀ

କାଜୀ ସଜ୍ଜାଦଙ୍କ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନାମ ହେଉଛି କାଜି ସଜ୍ଜାଦ ଅଲ୍ଲି ଜହିର । ୧୯୭୧ର ଇଣ୍ଡୋ-ପାକ୍ ଯୁଦ୍ଧର କିଛି ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ସେ ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନାରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ସେତେବେଳେ ପୂର୍ବ ପାକିସ୍ତାନ (ବର୍ତ୍ତମାନର ବାଂଲାଦେଶ) ରେ ସେନାର ଅତ୍ୟାଚାର ଦେଖି ସେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯାଇଥିଲେ। ତାଙ୍କୁ ସେତେବେଳେ ପାକିସ୍ତାନର ସିଆଲକୋଟ ସେକ୍ଟରରେ ପୋଷ୍ଟ କରାଯାଇଥିଲା। ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନାର ନିଷ୍ଠୁରତା ଯୋଗୁଁ ସେ ବିଚଳିତ ହୋଇପଡିଥିଲେ । ଆଉ ଏଥି ପାଇଁ ସେ ଜୋତାରେ ସେନାର ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଦଲିଲ ମାନଚିତ୍ର ଲୁଚାଇ ଭାରତକୁ ପଳାୟନ କରିଥିଲେ ।

ସେ ଭାରତୀୟ ସୀମାରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ତାଙ୍କ ସନ୍ଧାନରୁ ମାତ୍ର ୨୦ ଟଙ୍କା ଓ ସେନା ଦଲିଲ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଥିଲା। ପ୍ରଥମେ ଭାରତୀୟ ସେନା ତାଙ୍କୁ ପାକିସ୍ତାନର ଗୁପ୍ତଚର ବୋଲି ଭାବିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କୁ ପଠାନକୋଟକୁ ନିଆଯାଇଥିଲା ଯେଉଁଠାରେ ତାଙ୍କୁ ବରିଷ୍ଠ ସୈନିକମାନେ ପଚରାଉଚରା କରିଥିଲେ। ପଚରାଉଚରା ବେଳେ ସେନା ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନାର ଯୋଜନା ବିଷୟରେ ଯାହା କହିଥିଲେ ତାହା ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ ଓ ସୂଚନା ସଠିକ୍ ହୋଇଥିଲା।

ଦିଲ୍ଲୀକୁ ପଠା ଯାଇଥିଲା

ଏହା ପରେ ଲେଫ୍ଟନାଣ୍ଟ କର୍ଣ୍ଣଲ କାଜୀ ସଜ୍ଜାଦଙ୍କୁ ଦିଲ୍ଲୀ ପଠାଯାଇଥିଲା। ତାଙ୍କୁ ଅନେକ ମାସ ଧରି ଦିଲ୍ଲୀର ଏକ ସୁରକ୍ଷିତ ଘରେ ରଖାଯାଇଥିଲା। ଏହା ପରେ ବାଂଲାଦେଶକୁ ମୁକ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ମୁଖୀ ଭାହିନୀଙ୍କୁ ଗୁଇନ୍ଦା ଯୁଦ୍ଧରେ ତାଲିମ ଦେବା ପରେ ତାଙ୍କୁ ବାଂଲାଦେଶ ପଠାଯାଇଥିଲା।

ପାକିସ୍ତାନରେ ତାଙ୍କ ନାମରେ ମୃତ୍ୟୁ ୱାରେଣ୍ଟ ଜାରି କରାଯାଇଛି

ଇଣ୍ଡିଆ ଟୁଡେ ୱେବସାଇଟର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଲେଫ୍ଟନାଣ୍ଟ କର୍ଣ୍ଣଲ କାଜୀ ସଜ୍ଜାଦ ଗର୍ବର ସହିତ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଜି ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ନାମରେ ପାକିସ୍ତାନରେ ମୃତ୍ୟୁ ୱାରେଣ୍ଟ ଜାରି କରାଯାଇଛି। ପ୍ରାୟ ୫୦ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଏହି ମୃତ୍ୟୁ ୱାରେଣ୍ଟ ଜାରି କରାଯାଇଥିଲା।

ବାଂଲାଦେଶରେ ଅନେକ ସମ୍ମାନ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି

ଲେଫ୍ଟନାଣ୍ଟ କର୍ଣ୍ଣଲ କାଜୀଙ୍କୁ ବାଂଲାଦେଶରେ ବୀର ପ୍ରୋତିକ (ଭାରତର ବୀର ଚକ୍ର ସହିତ ସମାନ) ଓ ବାଂଲାଦେଶର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନାଗରିକ ସମ୍ମାନ ଫ୍ରିଡମ୍ ପଦକ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି।

ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ପୁରସ୍କୃତ

ଭାରତ ସରକାର ଲେଫ୍ଟନାଣ୍ଟ କର୍ଣ୍ଣଲ କାଜୀ ସଜ୍ଜାଦଙ୍କୁ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ସମ୍ମାନରେ ସମ୍ମାନିତ କରିଛନ୍ତି। ୧୯୭୧ ଯୁଦ୍ଧରେ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିବା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ତଥ୍ୟକୁ ସ୍ୱୀକୃତି ଦେଇ ତାଙ୍କୁ ଏହି ସମ୍ମାନ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା । ଭାରତ ଓ ବାଂଲାଦେଶ ସେମାନଙ୍କ ସମ୍ପର୍କର ୫୦ତମ ବାର୍ଷିକୀ ପାଳନ କରୁଥିବା ସମୟରେ ସଜ୍ଜାଦଙ୍କୁ ଏହି ସମ୍ମାନ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି।

ପାକ୍ ସେନା ନିଜ ଲୋକଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ନିଷ୍ଠୁରତା କରୁଥିଲା

ଲେଫ୍ଟନାଣ୍ଟ କର୍ଣ୍ଣଲ କାଜୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେହି ସମୟରେ ପାକିସ୍ତାନର ସେନା ନିଜ ଲୋକଙ୍କ ପ୍ରତି ଅତ୍ୟଧିକ ନିମ୍ନମାନର କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିଲା। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ସେହି ସମୟର ଚିତ୍ର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସତେଜ ଅଛି । ସେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଘଟଣାକୁ ମନେ ରଖିଛନ୍ତି ।

ଏହି କାରଣରୁ ପାକିସ୍ତାନ ଛାଡ଼ିଥିଲେ

ପାକିସ୍ତାନ ଛାଡ଼ିବାର କାରଣ ଲେଫ୍ଟ କର୍ଣ୍ଣଲ ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜିନ୍ନାଙ୍କ ପାକିସ୍ତାନ ଆମ ପାଇଁ ଏକ ସମାଧି ପାଲଟିଛି। ଆମକୁ ଦ୍ୱିତୀୟ ଶ୍ରେଣୀର ନାଗରିକ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଥିଲା । ଆମର କୌଣସି ଅଧିକାର ନଥିଲା । ଆମେ ଏକ ଅସାମାଜିକ ଲୋକ ଥିଲୁ । ପ୍ରତିଜ୍ଞା କରାଯାଇଥିବା ଗଣତନ୍ତ୍ରକୁ ଆମେ କେବେ ପାଇନାହୁଁ । ଆମେ କେବଳ ସାମରିକ ନିୟମ ପାଇଲୁ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସିଆଲକୋଟରେ ଥିବା ଏଲିଟ୍ ପାରା ବ୍ରିଗେଡରେ ଚାକିରି ସତ୍ତ୍ହେ ତାଙ୍କୁ ଅଲଗା ରଖାଯାଇଥିଲା। ସେବେଠାରୁ ସେ ସେଠାରୁ ବାହାରିବା ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ।

ଲେଫ୍ଟନାଣ୍ଟ କର୍ଣ୍ଣଲ କାଜୀଙ୍କ ପିତା ମଧ୍ୟ ଜଣେ ସେନା ଅଧିକାରୀ ଥିଲେ

କାଜୀ ଏକ ସାମରିକ ପରିବାରର। ତାଙ୍କ ପିତା ବ୍ରିଟିଶ ସେନାରେ ପୋଷ୍ଟ ହୋଇଥିଲେ। ସେ ଦ୍ୱିତୀୟ ବିଶ୍ୱଯୁଦ୍ଧରେ ମିଆଁମାରରେ ଯୁଦ୍ଧ କରିଥିଲେ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତ ଓ ପାକିସ୍ଥାନର ସୈନ୍ୟବାହିନୀରୁ ଗୁଳି ବିନିମୟ ମଧ୍ୟରେ ସେ ଏକ ଖାଲକୁ ଡେଇଁ ସୀମା ପାର ହୋଇ ଆସିଥିଲେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.