ଲଗାଣ ବର୍ଷା ଯୋଗୁଁ ଆନ୍ଧ୍ରରେ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି ; ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୧୭ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଓ ୧୦୦ ନିଖୋଜ

ଅମରାବତୀ: ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେତୁ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶରେ ଫ୍ଲାସ ବନ୍ୟା ହେତୁ ସବୁ ସ୍ଥାନରେ ଧ୍ୱଂସ ହେବାର ଦୃଶ୍ୟ ରହିଛି। ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୧୭ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ପ୍ରାୟ ୧୦୦ ଲୋକ ନିଖୋଜ ଥିବାବେଳେ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ଏକ ନିମ୍ନ ଚାପ ଅଞ୍ଚଳ ଗଠନ ହେତୁ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଧରି ରାଜ୍ୟର ଚାରିଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହୋଇଛି। ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ, ରୟାଲାସିମାର ତିନୋଟି ଜିଲ୍ଲା ଏବଂ ଗୋଟିଏ ଦକ୍ଷିଣ ଉପକୂଳବର୍ତ୍ତୀ ଜିଲ୍ଲାରେ ୨୦ ସେମି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହୋଇ ପ୍ରବଳ ଧ୍ୱଂସାବଶେଷ ଘଟିଛି। କୁଡାପା ଜିଲ୍ଲାରେ ୧୨ ଜଣ ନିଖୋଜ ଅଛନ୍ତି। ବାୟୁସେନା, ଏନଡିଆରଏଫ ଏବଂ ଅଗ୍ନିଶମ କର୍ମଚାରୀମାନେ ବନ୍ୟାରେ ଫସି ରହିଥିବା ଅନେକ ଲୋକଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରୁଛନ୍ତି।

ଚେୟୁରୁ ନଦୀର ଜଳସ୍ତର ଯୋଗୁଁ ଅନ୍ନମୟ ଜଳସେଚନ ପ୍ରକଳ୍ପର ଜଳ ରାଜମ୍ପେଟ୍ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀ ଏବଂ କୁଡାପା ଜିଲ୍ଲାର ଅନେକ ସ୍ଥାନକୁ ବ୍ୟାପିଛି। ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ରାଜ୍ୟ ସଡକ ପରିବହନର ଏକ ବସ୍ ରାମପୁରମରେ ଅଟକି ରହିଛି। ଅନେକ ଲୋକ ଉଦ୍ଧାର ହୋଇଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଏହା ସତ୍ତ୍ୱେ ୧୨ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା। ଗୁଣ୍ଡାଲୁରୁ ନିକଟରୁ ସାତଟି, ରାୟଭାରାମ ନିକଟରୁ ତିନୋଟି ମୃତଦେହ ମିଳିଥିବା ବେଳେ ମାଣ୍ଡପାଲ୍ଲୀ ନିକଟରେ ଦୁଇଟି ମୃତଦେହ ମିଳିଛି।

ଏହି ସମୟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ୟେସ ଜଗନମୋହନ ରେଡ୍ଡୀଙ୍କ ସହ ଫୋନରେ କଥା ହୋଇ ପରିସ୍ଥିତି ସମ୍ପର୍କରେ ପଚାରି ବୁଝିଥିଲେ। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଏକ ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ କହିଛି ଯେ ଶନିବାର ଦିନ ବନ୍ୟା ପ୍ରଭାବିତ ଅଞ୍ଚଳ ଉପରେ ବିମାନ ଚଳାଚଳ କରିବ।

ବଢୁଥିବା ନଦୀ ଓ କେନାଲଗୁଡ଼ିକ ଅନେକ ଜିଲ୍ଲାକୁ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି କରିଛି, ରାସ୍ତା ନଷ୍ଟ କରିଦେଇଛି ଏବଂ କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ସାଧାରଣ ଜୀବନ ବିଗିଡି ଯାଇଛି। ରେନିଗୁଣ୍ଟା ଠାରେ ତିରୁପତି ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିମାନବନ୍ଦର ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ବିମାନ ଚଳାଚଳ ପାଇଁ ଖୋଲା ଯାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ତିରୁମାଲା ପାହାଡକୁ ଯାଉଥିବା ଦୁଇଟି ଘାଟ ରାସ୍ତା ବନ୍ଦ ରହିଥିଲା। ଆଲିପିରିରୁ ତିରୁମାଲା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଟେରାସଡ୍ ରାସ୍ତାରେ ବଡ଼ ଧରଣର ଭୂସ୍ଖଳନ ଓ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି ଉପୁଜିଛି।

ବର୍ଷା ସତର୍କତା

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଯେ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ନିମ୍ନ ଚାପ ଅଞ୍ଚଳ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ତାମିଲନାଡୁ ଏବଂ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଉପକୂଳ ଅତିକ୍ରମ କରିଛି। ଭାରତ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ (ଆଇଏମଡି) ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛି। IMD ଅନୁଯାୟୀ, ନିମ୍ନ ଚାପ ଅଞ୍ଚଳ ଚେନ୍ନାଇ ଏବଂ ପୁଡୁଚେରୀ ମଧ୍ୟରେ ଉପକୂଳ ଅତିକ୍ରମ କରିଛି। ଏହା ୧୯ ନଭେମ୍ବର ୨୦୨୧ ରେ ସକାଳ ୩ ରୁ ୪ ମଧ୍ୟରେ ଉତ୍ତର ତାମିଲନାଡୁ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର ପୁଡୁଚେରୀ ଏବଂ ଚେନ୍ନାଇ ମଧ୍ୟ ଦେଇ ଗତି କରିଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଅଧିକ ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି।

Leave a Reply

Your email address will not be published.