ମହାପୁରୁଷଙ୍କ ଜୟନ୍ତୀ ଓ ଶିବରାତ୍ରିରେ ବନ୍ଦ ରହିବ ମାଂସ ଦୋକାନ : ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟ ନାଥ

ଲକ୍ଷ୍ନୋ: ମହାନ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଜନ୍ମ ବାର୍ଷିକୀ ଓ ଶିବରାତ୍ରୀ ଅବସରରେ ରାଜ୍ୟରେ ବଧ ଘର ଓ ମାଂସ ଦୋକାନ ବନ୍ଦ ରହିବ। ଏନେଇ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଜାରି କରିଛନ୍ତି ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟ ନାଥ। ଏହି କ୍ରମରେ, ନଭେମ୍ବର ୨୫ରେ, ସିନ୍ଧି ସମାଜର ସେଣ୍ଟ ଟି.ଏଲ୍ ଭାସୱାନୀଙ୍କ ଜନ୍ମ ବାର୍ଷିକୀ ଅବସରରେ ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ମାଂସ ଦୋକାନ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି। ନଗର ଉନ୍ନୟନ ବିଭାଗର ଅତିରିକ୍ତ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ରଜନୀଶ ଦୁବେ ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ସମସ୍ତ ଜିଲ୍ଲାର ଡିଭିଜନାଲ କମିଶନର ଏବଂ ଜିଲ୍ଲା ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟମାନଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ କଡାକଡି ପାଳନ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ଆଦେଶରେ ନଗର ଉନ୍ନୟନ ବିଭାଗର ଅତିରିକ୍ତ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ଡକ୍ଟର ରଜନୀଶ ଦୁବେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗୁରୁବାର ଟି.ଏଲ୍ ଭାସୱାନୀଙ୍କ ଜନ୍ମ ବାର୍ଷିକୀ। ସମସ୍ତ ସହରାଞ୍ଚଳରେ ଅବସ୍ଥିତ ବଧଘର ବ୍ୟତୀତ ମାଂସ ଦୋକାନଗୁଡିକ ବନ୍ଦ ରଖାଯିବ। ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶକୁ କଡାକଡି ପାଳନ କରିବାକୁ ସମସ୍ତ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି।

ଏହି ଆଦେଶରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ମହାବୀର ଜୟନ୍ତୀ, ବୁଦ୍ଧ ଜୟନ୍ତୀ, ଗାନ୍ଧୀ ଜୟନ୍ତୀ, ଶିବରାତ୍ରୀ ତଥା ସାଧୁ ଟି.ଏଲ୍ ଭାସୱାନୀଙ୍କ ଜନ୍ମ ବାର୍ଷିକୀ ଅବସରରେ ସହରାଞ୍ଚଳରେ ଅବସ୍ଥିତ ବଧଘର ବ୍ୟତୀତ ମାଂସ ଦୋକାନ ବନ୍ଦ ରହିବ। ଏହା ପଛର କାରଣ ହେଉଛି ଯେ ମହାନ ପୁରୁଷ ଏବଂ ପର୍ବପର୍ବାଣୀକୁ ଅହିଂସା ବାର୍ତ୍ତା ଦେଉଥିବାର ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସେମାନଙ୍କ ଜନ୍ମ ବାର୍ଷିକୀକୁ ଅହିଂସା ଦିବସ ଭାବରେ ପାଳନ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ୨୦୧୭ରେ କ୍ଷମତାକୁ ଆସିବା ପରେ ଯୋଗୀ ସରକାର ବେଆଇନ ସ୍ଲୋଗେଟର ହାଉସ ଉପରେ କଡାକଡି କରିଥିଲେ। ଏହା ସହିତ ଖୋଲା ସ୍ଥାନରେ ମାଂସ ବିକ୍ରି ଉପରେ ମଧ୍ୟ ବାରଣ କରାଯାଇଥିଲା।

Leave a Reply

Your email address will not be published.