ମଙ୍ଗଳବାର ଓ ବୁଧବାର ଦିନ ଓଡ଼ିଶାରେ ଅଧିକ ବର୍ଷା ହେବାର ପୂର୍ବାନୁମାନ; ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀଙ୍କୁ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ପ୍ରବେଶ ନକରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ

ଭୁବନେଶ୍ବର: ଭାରତ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ (ଆଇଏମଡି) ମଙ୍ଗଳବାର ଓ ବୁଧବାର ଦିନ ଓଡ଼ିଶାରେ ଅଧିକ ବର୍ଷା ହେବାର ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିଛି, ଯାହା ଗତ ତିନି ଦିନ ଧରି ଲଘୁଚାପ ପ୍ରଭାବରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହୋଇସାରିଛି। ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀଙ୍କୁ ଆସନ୍ତା ୨୪ ଘଣ୍ଟା ପାଇଁ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ପ୍ରବେଶ ନକରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଥିବାବେଳେ ଉତ୍ତର ଓଡ଼ିଶାର ସୁବର୍ଣ୍ଣରେଖା, ବୁଢ଼ାବଳଙ୍ଗ ଓ ଜଳକା ନଦୀରେ ଜଳ ସ୍ତର ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି ବୋଲି ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି। ଉଭୟ ଉପକୂଳ ଓ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଅଞ୍ଚଳରେ ହାଲୁକାରୁ ମଧ୍ୟମ ବର୍ଷା କିମ୍ବା ବଜ୍ରପାତ ହେବାର ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିଛି MeT ବିଭାଗ। ଲଘୁଚାପ ପ୍ରଭାବରେ ପବନର ବେଗ ୪୦-୫୦ କିଲୋମିଟରରେ ପଞ୍ଚିବା ସହ ୬୦ କିଲୋମିଟର ବେଗରେ ପବନ ବହିବା ସହ ଆଗାମୀ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶା ଉପକୂଳରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ, ଉତ୍ତର ଓଡ଼ିଶାର ବାଲେଶ୍ବର ଓ ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରବଳରୁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ପାଇଁ ଆଇଏମଡି ଅରେଞ୍ଜ ଓ୍ୱାର୍ଣ୍ଣିଂ ଜାରି କରିଛି । ସେହିପରି ଭଦ୍ରକ, କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା, ଜଗତସିଂହପୁର, ସୁନ୍ଦରଗଡ, କେନ୍ଦୁଝର, ଦେଓଗଡ଼ ଓ ଯାଜପୁର ପାଇଁ ୟେଲୋ ଓ୍ୱାର୍ଣ୍ଣିଂ ଜାରି କରିଛି। କଟକ, ଖୋର୍ଦ୍ଧା, ପୁରୀ, ଗଞ୍ଜାମ, ଗଜପତି, ଝାରସୁଗୁଡା, ଅନୁଗୋଳ ଓ ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲ୍ଲାର ଏକ କିମ୍ବା ଦୁଇଟି ସ୍ଥାନରେ ବଜ୍ରପାତ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ବୋଲି ଆଇଏମଡି କହିଛି। ବୁଧବାର ଦିନ ସୁନ୍ଦରଗଡ, କେନ୍ଦୁଝର, ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଓ ବାଲେଶ୍ବର ପାଇଁ ଆଇଏମଡି ବିଭାଗ ୟୋଲୋ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି । ଭଦ୍ରକ, ଯାଜପୁର, କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା, ଅନୁଗୋଳ, ବୌଦ୍ଧ, କନ୍ଧମାଳ, କଳାହାଣ୍ଡି ଓ ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲ୍ଲାରେ ବଜ୍ରପାତ ହେବାର ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିଛି।ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ, ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ଅରେଞ୍ଜ ଓ ୟେଲୋ ଓ୍ୱାର୍ଣ୍ଣିଂ ଦିଆଯାଇଥିବା ଜିଲ୍ଲାଗୁଡ଼ିକରେ ଜଳ ନିଷ୍କାସନ, ଭୂସ୍ଖଳନ କିମ୍ବା ସ୍ଥାନୀୟ ବନ୍ୟା ପରି ପରିସ୍ଥିତିର ମୁକାବୁଲା କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବାକୁ କହିଥିଲେ। ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ରିଲିଫ୍ କମିଶନର (ଏସଆରସି) ପ୍ରଦୀପ କୁମାର ଜେନା ଜିଲ୍ଲା ସଂଗ୍ରହକାରୀଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖି ସେମାନଙ୍କୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କକ୍ଷଗୁଡ଼ିକର ଘଣ୍ଟା ଘଣ୍ଟା କାର୍ଯ୍ୟ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ କହିଥିଲେ। ମଥାନୀର ଜଳକା ନଦୀର ବିପଦ ସ୍ତର ୫.୫ ମିଟର ବିରୁଦ୍ଧରୋ ୬.୩୮ ମିଟରରେ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଛି । ରାଜଘାଟରେ ସୁବର୍ଣ୍ଣରେଖାର ଜଳ ସ୍ତର ବଢୁଛି । ୧୦.୩୬ ମିଟର ବିପଦ ସ୍ତର ବିରୋଧରେ ଏହା ୬.୮୮ ମିଟରରେ ପହଞ୍ଚିଛି ବୋଲି ଜଳ ସମ୍ପଦ ବିଭାଗର ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି। ସେହିଭଳି, ବୁଢ଼ାବଳଙ୍ଗର ଜଳ ସ୍ତର ମଙ୍ଗଳବାର ସକାଳ ୯ଟାରେ ୫.୨୪ ମିଟରରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା ବିପଦ ସ୍ତର ୮.୧୩ ମିଟରରେ ଅଛି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.